Autorský tým
Mgr. Petra ŠILHÁNOVÁ
Mgr. Petra ŠILHÁNOVÁ
Již v průběhu studia učitelství pro základní školy se specializací na specifické poruchy učení a chování na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci, ale i po jeho dokončení, pracovala jako učitelka základní školy.
Během 25 let svého působení ve školství se aktivně zapojovala do vzdělávacích programů podporovaných Evropskou unií zaměřených na výuku anglického jazyka a jeho zavádění do výuky ostatních předmětů, zvyšování počítačové gramotnosti, efektivního využití e-learningu ve výuce, osobnostního růstu a komunikace. Aktivně se spolu se žáky věnovala charitativním aktivitám (spolupráce s Ligou proti rakovině Praha, organizování sbírek na pomoc opuštěným zvířatům z útulků).
Helena FERSTLOVÁ
Helena FERSTLOVÁ
Nadšená odbornice na český jazyk a literaturu, což dokládají její zkušenosti získané nejen studiem na Technické univerzitě v Liberci, ale i praxí v novinářství, marketingu a copywritingu. Od dob střední školy, kde začala s doučováním českého jazyka, až po oceněné literární a jazykové práce během studia na fakultě, ukazuje její cesta neustálý zájem o rozvoj a prohlubování znalostí z českého jazyka a literatury. Významným milníkem v její kariéře je vydání kolektivní práce na transkripci textu ze 14. století, Cestopisu tzv. Mandevilla.
Veronika TITTERTON
Veronika TITTERTON
Výukou anglického jazyka se zabývá již od dob studia na Střední průmyslové škole strojní a dopravní v Děčíně, kde se věnovala odpolednímu doučování.
V průběhu studia na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci začala spolupracovat s libereckými jazykovými školami Ceet, Stamina a Studyline. Po jeho dokončení pracovala 9 let jako lektorka anglického jazyka a vedla roční pomaturitní kurzy. V letech 2012, 2013 a 2018 vyučovala anglický jazyk v letní rezidenční škole Manor Courses ve Velké Británii. Nyní pracuje jako učitelka na Střední průmyslové škole textilní v Liberci.
Ian TITTERTON
Ian TITTERTON
Ian je rodilý mluvčí z Velké Británie, kde pracoval jako úředník u soudu v Leeds. Po absolvování rekvalifikačního kurzu získal certifikát CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages), který je základní mezinárodně uznávanou kvalifikací pro učitele angličtiny, a odcestoval do České republiky. Zakotvil v Liberci, kde nejprve spolupracoval s jazykovými školami Swallow, Ceet, Studyline, Stamina, Polyglot aj., vedl také pomaturitní kurzy. Nyní vyučuje anglický jazyk ve velkých firmách jako Škoda auto, ABB, Pivovar Svijany, Magna, Valbek.
Ing. Jan TICHÝ
Ing. Jan TICHÝ
Již jako student střední školy získal své první zkušenosti s prací s dětskými kolektivy jako vedoucí na táborech. Po dokončení studia na Technické univerzitě v Liberci – obor řídící systémy s navazujícím studiem informatiky, se stal vývojářem firmy Jablotron. V roce 2018 se jako vedoucí technických kroužků – Lego roboti, 3D tisk a programování, vrátil k práci s dětmi. O tři roky později přijal nabídku ředitele základní školy na podporu zavádění nového pojetí výuky informatiky do škol. Při práci učitele informatiky dokončil na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Doplňující pedagogické studium zaměřené na přípravu učitelů 2. stupně ZŠ a SŠ se zaměřením na informatiku.
Mgr. Jan VALÁŠEK
Mgr. Jan VALÁŠEK
Po ukončení studia učitelství na FTVS UK zpestřeného stipendijním pobytem v Německu na Universität GH Essen pracoval 7 let jako učitel na základní škole. Zkušenosti z výuky obohacené o roli výchovného poradce, koordinátora školního vzdělávacího programu, ICT metodika, předsedy školské rady a vedoucího řady projektů financovaných z evropských fondů zúročil v roli produktového manažera portálu Proškoly.cz.
PhDr. Jitka FOŘTÍKOVÁ, Ph.D.
PhDr. Jitka FOŘTÍKOVÁ, Ph.D.
V rámci postgraduálního studia se tři roky věnovala vzdělávání nadaných dětí a pedagogickým aspektům práce s mimořádnými talenty. Iniciovala vlastní mezinárodní výzkum nadaných žáků v Čechách, Nizozemí a Slovensku a vedla kurz studia nadání pro studenty učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Je předsedkyní občanského sdružení Centrum nadání, které se zabývá pedagogickou a poradenskou podporou nadaných dětí a jejich rodičů, dále je členkou mezinárodní organizace ECHA (Evropská rada pro vysoké schopnosti) a předsedkyní 11. mezinárodní ECHA konference v Praze v roce 2008. Na svém kontě má rozsáhlou publikační činnost v odborných periodikách a je autorkou monografie Talent a nadání – jejich rozvoj ve volném čase (IDM MŠMT, 2004) a také encyklopedie v Testech dětských schopností. Spolu s manželem vydala monografii – Nadané dítě a rozvoj jeho schopností (Praha: Portál, 2007.). Do roku 2007 byla zaměstnancem Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR jako odborný pracovník v péči o nadané žáky. S manželem Václavem má tři děti.
Václav FOŘTÍK
Václav FOŘTÍK
Je také překladatel a spoluautor 3 kvízových knih z angličtiny. Za posledních 10 let vydal 17 sborníků povídek mladých autorů do 26 let a organizoval 10 ročníků literární soutěže pro děti a mládež. Působil také jako porotce literární soutěže Karla Čapka. Je autorem pravidelných i jednorázových rubrik Mladé Fronty Dnes, Lidových novin, 21. století, Hospodářských novin, 100+1 ZZ, Pevnosti, Ikarie a několika dalších periodik. Zabývá se také vydáváním zábavně vzdělávacího softwaru s problematikou kvízů a testů. Je autorem elektronických testů Doktor IQ, Testy dětských schopností, a spoluautorem publikace Nadané dítě a rozvoj jeho schopností (Praha: Portál, 2007.) V posledních letech se aktivně podílí na mnoha volnočasových aktivitách pro nadané děti a mládež, je organizátorem a tvůrcem projektu letních zábavně-vzdělávacích týdenních campů s tematikou rozvoje logického myšlení, tvůrčího psaní, různých typů her a dramatiky.